A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Кролевецький ліцей №6 Кролевецької міської ради

ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ ПОЧИНАЄТЬСЯ З РОДИНИ

Інформація

щодо захворюваності на туберкульоз

в Кролевецькому районі

 за 2021 рік

 

На лікуванні перебуває 20 осіб (19 дорослих, 1 дитина шкільного віку),  з них 7 з мультирезистентною формою.

З 20 осіб перебуваючих на обліку – 12 виділяють бактерії мікотуберкульозу.

Після тяжкого перебігу хвороби 2 особи померли (1 не перебував на обліку).

В контакті з хворими перебувають 24 особи, з них 7 дітей.


ТУБЕРКУЛЬОЗ У ДИТЯЧОМУ ВІЦІ

Туберкульозом називається інфекційне захворювання, яке провокує туберкульозна мікобактерія, здатна уразити всі системи й органи людини, крім волосся, зубів і нігтьових пластин. На сьогоднішній день існує кілька видів цієї серйозної хвороби: легенева форма туберкульозу, туберкульоз лімфатичних вузлів, туберкульоз нирок, а також туберкульоз кістково-сполучної і нервової тканин. Діагностується захворювання лікарями-фтизіатрами, які детально вивчають характерні особливості розвитку туберкульозу, його патологічний перебіг, лікування та профілактику.

Перше щеплення від туберкульозу проводять новонародженим дітям у перший тиждень життя, якщо відсутні протипоказання. Однак імовірність інфікування такого малюка існує, особливо за тісного контакту з туберкульозним хворим. У перші роки життя дитячий організм сприйнятливий до захворювання, що пояснюється недосконалою роботою захисних функцій. Щоб уникнути небажаних важких наслідків, батькам необхідно знати, як виявити туберкульоз у дитячому віці.

 

Діагностика туберкульозу

Для того щоб виявити захворювання, слід провести цілий комплекс обстежень. У першу чергу, шляхом докладних розпитувань в анамнез записують усі необхідні відомості, з’ясовують можливі фактори ризику зараження і оцінюють чутливість до туберкульозу за пробою Манту. З лабораторних методів обстеження проводять рентген грудної клітки, аналізи крові та мокротиння, мазок задньої стінки глотки і за потреби — пробу Манту.

Туберкульоз у дітей і підлітків виявити досить важко, оскільки захворювання може мати приховані симптоми і протікати під виглядом інших хвороб, пов’язаних з роботою органів дихання, наприклад бронхіту, пневмонії або ГРВІ. Дітей до трьох років, як правило, ставлять на облік до фтизіатра, якщо є імовірність контакту дитини з хворим. Найбільшу небезпеку, звичайно, становить людина з відкритою формою туберкульозу. У дитячому віці можна заразитися через плаценту в утробі матері, у разі вживання молока хворої корови, а також через пошкоджену шкіру і слизову.

Нерідко туберкульоз у дитячому віці діагностують, виходячи зі скарг батьків на те, що їхня дитина проявляє надмірну плаксивість, погано спить, у неї поганий апетит, спостерігається втрата ваги. Часто діти скаржаться на болючість живота, запори і диспепсію, у них спостерігається підвищене потовиділення і значно знижується активність, а вранці можливі коливання температури тіла. Слід зазначити, що кашель не є провідною ознакою захворювання на туберкульоз, особливо на початковій стадії розвитку хвороби.

У перший рік життя дітям проводять пробу Манту, потім вона є плановою, аж до 18 років. За результатами цієї проби педіатр робить висновок про необхідність проведення вакцинації БЦЖ. Як правило, її роблять у віці 6 і 14 років. Слід зазначити, що виявити туберкульоз у дитячому віці за реакцією Манту не завжди вдається. Як правило, захворювання виявляється випадково, що становить лише 60 % усіх випадків інфікування паличкою Коха.

 

Фактори ризику розвитку туберкульозу в дітей:

    • порушення харчування;
    • авітаміноз;
    • хронічне перевтома;
    • погані життєві умови.

Також слід приділити особливу увагу дітям з груп ризику, які потребують регулярного проведення туберкулінової проби:

    • хворим на виразкову хворобу, цукровий діабет, хвороби крові, ВІЛ та системні захворювання;
    • хворим на хронічний тонзиліт, бронхіт та пневмонію;
    • дітям, які не пройшли вакцинацію проти туберкульозу.

Таких дітей слід спостерігати у фтизіатра, який своєчасно проведе ретельне обстеження, за потреби — превентивне лікування для запобігання прогресування локальних туберкульозних форм. Підлітки, старші 15 років, повинні два рази на рік проходити флюорографічне обстеження. Це пояснюється особливостями підліткового віку, коли можливе стрімке поширення туберкульозу.

 

Поради батькам

Слід пам’ятати, що хворі з легеневою формою туберкульозу є як носіями, так і джерелами інфекції. Під час чхання, кашлю і звичайної розмови крапельки мокротиння, у яких міститься збудник, легко поширюються навколо. Найнебезпечнішим є те, що для інфікування особистий контакт з носієм не обов’язковий. Тому дуже важливо вчасно вжити всіх запобіжних профілактичних заходів, які допомогли б виявити захворювання на ранніх стадіях розвитку.

З метою профілактики і батькам, і дітям потрібно щорічно проходити обстеження і за потреби отримувати відповідне лікування. Як правило, туберкульозну терапію проводять комплексно, і вона є досить тривалим безперервним процесом. Основний метод лікування дитячого туберкульозу полягає в застосуванні туберкулостатичних препаратів. На ранній стадії хронічного туберкульозу призначають хіміопрепарати, які застосовують протягом півроку. Потім хворого відправляють на санаторне лікування. Діти з локальною формою туберкульозу проходять лікування в стаціонарних умовах, поки активність процесу не стихне, а потім їх направляють до спеціалізованого санаторію для закріплення ефекту і подальшого повного одужання.

Слід зазначити, що лікування туберкульозу в дітей має призначатися з урахуванням психологічних, анатомічних і фізіологічних особливостей організму, що росте, а також ступеня вираженості, активності й поширеності туберкульозного процесу. Тому необхідно паралельно з хіміотерапією, що є на сьогоднішній день основним методом лікування туберкульозу, враховувати і такі моменти, як суворий режим, правильне харчування дітей, а також їх трудову зайнятість. Дуже важливо регулярно поповнювати організм дитини вітамінами.


ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ ПОЧИНАЄТЬСЯ З РОДИНИ

 

Турбота про розвиток та здоров’я дитини починається в сім’ї з прийняття нею здорового способу життя.

Здоровий спосіб життя — це:

  • сприятливий емоційний клімат у родині, дружні взаємовідносини між батьками й дітьми;
  • відповідальне ставлення батьків до здоров’я дитини та власного;
  • сприятливі умови для фізичного та психічного розвитку дитини;
  • правильно організована раціональна їжа;
  • дотримання вдома режиму дня для дитини;
  • негативне ставлення дорослих до алкоголю та паління;
  • достатня трудова активність, заохочення дітей до посильної праці;
  • утримання в чистоті тіла, одягу і приміщення;
  • розумні вимоги до дитини, спільні ігри, проведення дозвілля (прогулянки в ліс, парк, на ковзанку, лижні прогулянки, спільне читання, малювання тощо).

Дуже важливо бути доброзичливою та ввічливою людиною і вчити бути такими своїх дітей.

 

Полюбіть спорт разом з дитиною

Спортивний куточок вдома допомагає розумно організувати дозвілля дітей, сприяє закріпленню рухових навичок, набутих раніше, розвитку спритності, самостійності.

Спортивно-ігровий комплекс має містити вертикальні стояки, на які кріпиться канат, драбина з мотузки, гумова ліана, гойдалка, кільця, турнік та дерев’яна драбина, зафіксована на стіні.

У спортивному куточку треба мати мале фізкультурне обладнання: м’ячі різних розмірів, обруч, палицю, скакалку. Можна зробити невеличкі торбинки з піском для кидання або насіння на голові (для розвитку правильної постави).

Вправи на снарядах вводять поступово. Спочатку діти виконують їх під керівництвом або спостереженням дорослих, а після вдалого засвоєння можуть виконувати самостійно.

Заняття в спортивному куточку мають приносити дитині тільки позитивні емоції.

Дорослі повинні добре підготуватися, щоб дитині було цікаво вправлятися.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора