музичне мистецтво 7 клас урок 19

Дата: 28.01.2022 17:33

7 кл. Урок  19 Тема: Рок – музика

Увага! Виписати в зошит виділене червоним!!!

26 січня. Класна робота. Рок – музика

Ми продовжуємо вивчати музику XX століття й сьогодні ознайомимося з напрямом, який є попередником рок-музики.

-         Що таке джаз?

-         Які особливості джазової імпровізації?

-         Назвіть відомі імена в джазовому мистецтві;

-         Визначення поняття спірічуелс?

-         Що таке  симфоджаз?

Розповідь про рок-н-рольну музику.

У  другій  половині  XXстоліття в  музичному  середовищі  Америки  виникло  нове  явище  музичної              культури – рок – музика, або  рок. Він  об’єднав  музичне, поетичне, сценічне  та  інші  види  мистецтва.

У  чому ж особливості  виконання  рок  творів? Можливо, ви помітили, що  основна  увага  під  час  виконання  рок – музики приділяється  інтерпретації  твору, для  якої  притаманні  підвищений  драматизм  і  темпераментний  вокал. Для  рок – музики, насамперед, важливий чіткий  і  динамічний   ритм, який  підкреслює  її  гучність  і  стає важливим  засобом виразності. У  наш  час  в  рок – музиці   існують  багато  напрямків, течій  та  жанрів.

Першим  напрямом  рок – музики, що  з’явився  в середині  50 – х   років і  невдовзі  одержав всесвітнє  визнання, був  рок- н – рол(англ. «rocknroll» - розгойдуватися і крутитися). Провідну  роль у ньому  відіграли електромузичні  інструменти, а вокал придбав  енергійний  та  емоційний  характер.

Подальшому  розвитку і  розквіту  рок –н – ролу сприяла  творчість  Елвіса Преслі. Він  ніколи  не  писав  рок – композицій, однак  блискучі  вокальні  дані й артистизм  зробили  його  справжнім  кумиром  молоді. Його  пісні  неодноразово   посідали  провідні  позиції  музичних  хіт – парадів, а  альбоми (близько  60) утримували  лідерство  протягом  тривалого  часу. Король  рок – н – ролу, як шанобливо  називають  Елвіса, - дійсно, один з перших  легенд  рок – музики XXст.

Слухання музики: Е. Преслі. «That’s All Right Маmа»

-         Як  ритм  вплинув  на  настрій композиції?

Портрет  митця

Елвіс  Арон Преслі (1935 - 1977) – відомий американський співак та  актор. Народився у м. Тупело штату  Місісіпі (південь  США). Зраннього дитинства зростав в оточені музики, співав у  церковному  хорі. У  подарунок  на  своє одинадцятиріччя отримав гітару.

Після школи Елвіс працював водієм вантажівки, у той  же  час  записав  платівку  для  своєї матері. Однак слухачем творів Елвіса  стала  не  тільки  вона. Уже  за  рік  20- тисячний  наклад першого синглу співака- «That’sAllRight («Все  добре, мамо»), був  проданий  у  лічені  тижні. Так, Елвіс, разом  зі  своїми  друзями – музикантами, заснував  новий  музичний  напрям – рок – н – рол.

У 1956 році Преслі  уже  був  відомий на  весь  світ: його  хіти  постійно  звучали  по  радіо, на  вечірках  та  танцях, а нові  платівки  розкуповували  із  шаленою  швидкістю. Елвіса  наслідували в усьому: переймали  його  манеру  одягатися, укладати  волосся, танцювати і навіть  говорити.

На  жаль, співак  рано пішов  із  життя, однак  він  і нині  вважається  одним із  найуспішніших  музикантів  XXст.

Розповідь про рок– музику

Наприкінці  50 –х років  у  Великій  Британії, яка  також  захопилася  рок –н – ролом, з’явилися  власні  виконавці. Їхню  музику  британці  назвали біг – біт (з англ. «великий  біт»), або  просто  біт. Найвидатнішими  представниками  цього  напряму  є  гурт  «Бітлз». Новизна  їхнього  музичного  мислення перетворили  провінційний  гурт з м. Ліверпуль на  ідейних  натхненників  для  багатьох  музикантів, які  далі  розвивали  течії  рок – музики. Їхня  творчість  - одне з найяскравіших  явищ  у  масовій  культурі  XX  ст. Головна  заслуга  «Бітлз»  полягає  в  тому, що  рок- музика, яка  була  танцювальною і розважальною  до  того, здобула  репутацію  серйозного  мистецтва.

Слухання  музики:  Група «Бітлз» («The Beatles») «Учора» («Yesterday»)

-         Охарактеризуйте засоби музичної виразності твору  та їі мелодії.

Портрет  митця

«Бітлз» («The Beatles») – британський  біт – рок – гурт, створений  1960р.  у м. Ліверпуль (Велика  Британія). Уважається  найвідомішим музичним  гуртом упродовж  всієї  історії  музики. Кількість  проданих  платівок  гурту  перевищує  один  мільярд примірників, що  є  рекордом  світової  музичної  індустрії. П'ятнадцять  альбомів «Бітлз» очолювали  хіт - паради  Великої  Британії – частіше, ніж  будь – яких інших  виконавців.

Музика  «Бітлз» поступово  ускладнювалася, музиканти  перейшли  від  виконання   дуже  простих пісеньок скіффл (різновид  народної  музики, популярної  у  Великій  Британії в другій  1950 – х рр.) до рок – н – ролу. Експериментуючи  з  класичною, східною і електронною  музикою, «Бітлз» привнесли в популярну музику  живий  дух, одночасно  розширивши аудиторію  своїх  шанувальників. Перелік  хітів «Бітлз» вражає. Пісні «Michelle», «Yesterday»        , «Help!», «YellowSubmarine», «PennyLane», «StrawberryFields», «TheFoolontheHill», можна  почути в радіоефірах і сьогодні.

Виконання: «Моя  Україна» сл. Ю.Рибчинський, муз. Н.Петраш

Домашнє  завдання

1.     Розкажіть про особливості  музичного напряму рок – н – рол.

2.     Знайдіть інформацію про виконавців  гурту «Бітлз». Чому, на вашу  думку, «Бітлз» став  найпопулярнішим  гуртом?